Co na katar u dziecka? Sposoby
Jakie mogą być przyczyny kataru u dziecka? Jakie są jego rodzaje w zależności od źródła pochodzenia? Jak sobie radzić w takich sytuacjach i co na katar u dziecka warto mieć pod ręką? Poznaj domowe sposoby i dowiedz się, kiedy trzeba wybrać się do lekarza.
Katar u dziecka – z czego może wynikać?
Katar u dziecka może mieć różne źródła. Najczęstszą przyczyną jest po prostu infekcja. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym ilość zachorowań znacząco się zwiększa. Zwykle towarzyszy temu katar, pojawiają się także inne objawy, takie jak kaszel, gorączka, czy ogóle osłabienie. Najczęściej wtedy wystarczy, by maluch pozostał w domu przez kilka dni, przyjmował sporo płynów, sprawdzą się także domowe sposoby na przeziębienie.
Zobacz więcej na: Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka?
To jednak niejedyny powód występowania kataru u dziecka. Ten może zwiastować także poważniejszą chorobę, np. zapalenie oskrzeli, zatok, czy ucha środkowego, która będzie wymagać wizyty u pediatry. Inną przyczyną może być także ząbkowanie u malucha. W sezonie wiosennym (choć nie tylko) może być to także katar alergiczny.
Katar u dziecka – rodzaje
Katar – to wydzielina powstała z powodu zapalenia błony śluzowej nosa. Katar u dziecka może pochodzić z zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, może być powiązany jedynie z nieżytem nosa, ale może dotyczyć także zatok czy pochodzić od alergii. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą przebiegiem, wyglądem i leczeniem.
Katar u dziecka najczęściej jednak wynika z przeziębienia. Katar wirusowy może powodować problemy z oddychaniem, utrudniać zasypianie, osłabiać apetyt, a spływający do gardła może wywołać jego infekcję. Jest on przenoszony drogą kropelkową, a zatem często pojawia się u dzieci zwłaszcza tych, które uczęszczają do przedszkola czy żłobka. Katar bakteryjny – to gęsta zielonkawa wydzielina, może być związany z gorączką. Alergia z kolei powoduje przezroczysty katar u dziecka, może wystąpić także swędzenie czy pieczenie oczu. Wywołują go najczęściej pyłki traw czy drzew, ale także roztocza, kurz, czy sierść różnych zwierząt. A co może oznaczać zielony katar u dziecka bez gorączki? Może pojawić się przy bakteryjnym zakażeniu dróg oddechowych, może być także wynikiem zapalenia zatok, choć to nie jedyna jego przyczyna. Jeżeli masz wątpliwości, najlepiej jest zasięgnąć opinii lekarza.
Może być także tak, że katar u dziecka jest przewlekły i nie wynika z żadnych powyższych kwestii. Wówczas niezbędna będzie wizyta u laryngologa. Powodem może być np. przerośnięty trzeci migdał lub skrzywienie przegrody nosowej.
Co na katar u dziecka?
Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka? Sposobów jest kilka. Przede wszystkim należy zadbać o regularnie czyszczenie i udrażnianie noska. Sprawdzą się także inhalacje. Warto zadbać o nawilżenie i wietrzenie, jak również o optymalną temperaturę pomieszczenia, w którym maluch przebywa. Jeśli dziecko nie ma gorączki – zalecane są także spacery. Ważne jednak, by zadbać o odpowiedni ubiór.
Co na katar u dziecka – czyszczenie nosa
Co na spływający katar do gardła u dziecka? Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie czyścić noska, warto je tego nauczyć. Kiedy jest jednak na to za małe, do udrażniania nosa można użyć odpowiednich aspiratorów, które odsysają nadmiar wydzieliny. Przydatna w tej kwestii jest także sól morka, która dodatkowo zadba o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej.
Co na katar u dziecka – inhalacje
To kolejny sposób, który pomoże w przypadku nieżytu nosa. Z czego wykonać inhalacje na katar u dziecka? Inhalację można przygotować z soli kuchennej, soli fizjologicznej, ziół czy olejków eterycznych.
Co na katar u dziecka w nocy
Katar u dziecka w nocy może powodować trudności z zasypianiem lub wybudzać malucha w jej trakcie. Warto zadbać o to, by pokój był wywietrzony i odpowiednio nawilżony, a temperatura nie była zbyt wysoka. Jak ulżyć dziecku z katarem w nocy? Na kaloryferach można powiesić pojemniki z wodą lub ułożyć mokry ręcznik. Dobrze jest także przypilnować, by dziecko spało na boku, co może tamować spływanie wydzieliny do gardła i ułatwiać oddychanie.
Co na katar u dziecka – wizyta u lekarza
Jeśli katar dotyczy noworodka lub niemowlęcia, warto wybrać się do pediatry. Bardzo małe dzieci nie potrafią oddychać ustami – zatkany nos może być dużym problemem. Także w przypadku starszych dzieci, jeśli katar utrzymuje się dłużej, nabrał zielonkawego lub żółtego koloru, lub towarzyszy mu gorączka, warto skonsultować się ze specjalistą. Być może katar jest oznaką poważniejszej choroby i będą potrzebne antybiotyki.
Zobacz też: Jak mierzyć temperaturę dziecku? Najlepsze metody
Co na katar u dziecka – alergia
Katar sienny, bo tak zamiennie nazywa się katar alergiczny, może być spowodowany przez różnego rodzaju alergeny – kurz, roztocza, pyłki traw, roślin czy sierść zwierząt. Co hamuje taki katar u dziecka? W tym przypadku można użyć podobnych metod jak przy katarze pochodzącym z infekcji – czyszczenia nosa, udrażniania go za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej, inhalacji. Co na katar alergiczny u dziecka bez recepty? W aptekach dostępnych jest szereg leków przeciwhistaminowych. Jeśli jednak Twoje dziecko jest alergikiem, warto zadbać o stałą opiekę specjalisty w tej kwestii.
Co na katar od zębów u dziecka
Katar może towarzyszyć także ząbkowaniu – jest on zwykle wodnisty i przeźroczysty. Jeśli nie ma innych objawów, nie ma powodów do obaw. Taki katar nie trwa długo i powinien ustąpić samoistnie, wraz z wyrośnięciem nowego ząbka. W tym czasie warto czyścić nos i zadbać o nawilżenie otoczenia.
Co na katar i zatoki u dziecka
W tym przypadku także warto zadbać o nawilżenie błony śluzowej i odpowiednią higienę nosa. Jeśli jednak jest to ostre zapalenie zatok, warto zasięgnąć porady lekarza. Być może będą potrzebne antybiotyki.
Katar u dzieci – domowe sposoby
U starszych dzieci można próbować sobie radzić z katarem na domowe sposoby. Tutaj przydatne mogą być herbatki – ziołowe, malinowe, z lipy, soki z czarnego bzu, aronii – warto zadbać o odpowiednie nawodnienie malucha. Sprawdzą się także imbir czy czosnek, które mają działanie odkażające i przeciwzapalne. Zadbaj o odpowiednią dietę dziecka, potrawy i napoje rozgrzewające. Dobrym sposobem są zupy krem – w których przy okazji możesz przemycić to, czego dziecko nie lubi.
Katar u dziecka – ile trwa
Ile dni trwa katar u dziecka? Jest to ściśle powiązane z rodzajem kataru. Inaczej kwestia wygląda, gdy jest spowodowany wirusową infekcją, inaczej, gdy w grę wchodzi alergia czy kwestia zatok. Jest to też bardzo indywidualna sprawa w zależności od organizmu i jego odporności. Przy najbardziej pospolitym katarze – czyli związanym z przeziębieniem – katar trwa zwykle ok. 7 dni, ale czasem może utrzymać się nieco dłużej. Jeśli jego kolor nie zmienia się i nie pojawiają się inne towarzyszące objawy, zwykle nie ma powodu do zmartwień.
O czym może świadczyć katar z jednej dziurki u dziecka?
Jeśli u Twojego dziecka pojawił się katar, ale tylko z jednej dziurki od nosa, przyczyną może być np. skrzywiona przegroda nosowa, może być to także reakcja na alergeny lub zbyt suche powietrze otoczenia. Powodem może być także przewlekłe zapalenie zatok, polipy nosowe, lub zapalenie zatoki szczękowej. U dzieci, które miewają przeróżne pomysły, przyczyną może być także ciało obce (np. część zabawki), które utknęło w nosie. Jeśli katar z jednej dziurki u dziecka ma przewlekły charakter, warto skonsultować się z laryngologiem.
Oferta Malicali.pl
W sklepie Malicali.pl znajdziesz akcesoria, które ułatwią walkę z przeziębieniem u dziecka. Na katar u maluszków polecamy szereg aspiratorów do nosa. Mamy też znakomity wybór zabawek dla dzieci w różnym wieku, które z powodu infekcji muszą pozostać w domu przez kilka dni. Znamy wiele sposobów na nudę, wiemy, jak sprawić, by ten czas był choć odrobinę milszy. Zajrzyj do naszej oferty i wybierz zabawki dostosowane do etapu rozwoju i zainteresowań swojego dziecka. Oferujemy gry, puzzle, zabawki kreatywne, edukacyjne, lalki, samochody, książeczki i wiele innych.
Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy udanych zakupów.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog